Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

MENU
Znajdź wydarzenie wybierz odbiorcę, miejsce oraz rodzaj wydarzenia, które Cię interesuje
74. rocznica rozstrzelania więźniów Pawiaka. Magdalenka (28-05-2016)


W sobotę 28.05.2016 o godz. 14.00 odbyła się uroczystość wraz z Mszą Św. polową upamiętniające 74. rocznicę rozstrzelania więźniów Pawiaka na wzgórzach Magdalenki.

Organizatorzy:
Wójt i Samorząd Gminy Lesznowola, Proboszcz Parafii pw. Św. Marii Magdaleny w Magdalence, Sołtys i Rada Sołecka Magdalenki, GOK Lesznowola, ZOPO, ZSP w Mysiadle, Muzeum Więzienia Pawiak - Oddział Muzeum Niepodległości serdecznie zachęcają do corocznego udziału w tak ważnym wydarzeniu patriotycznym.

 

 

    Relacja z wydarzenia

   Rokrocznie gmina Lesznowola dokłada starań aby z należytym szacunkiem i dbałością upamiętnić 224 ofiary egzekucji więźniów Pawiaka w Magdaleńskim Lesie. 74 lata temu w bestialski sposób Niemcy zamordowali 202 mężczyzn i 22 kobiety. Aby uczcić pamięć oraz oddać hołd ofiarom, Muzeum Więzienia Pawiak – oddział Muzeum Niepodległości, Samorząd Gminy Lesznowola oraz Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych organizują uroczyste obchody rocznicowe  od lat. Gromadzą w miejscu straceń ludzi, dla których pamięć o pomordowanych jest wciąż żywa i mimo upływu lat nie pogodzili się z okrucieństwem, którego doznawał naród polski za czasów niemieckiej i stalinowskiej okupacji. To właśnie w miejscu straceń polskich patriotów, o godzinie 14 rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Licznie przybyli goście zasłuchani w hymn grany przez Orkiestrę Wojska Polskiego. Wyprężeni jak magdaleńskie sosny patrzyli w dal, a może i w przeszłość zlaną krwią niewinnych Polek i Polaków. 

   Trzy wystrzały salw honorowych wstrząsnęły zgromadzonymi przywodząc na myśl wydarzenia owego tragicznego dnia. Kiedy porucznik Piotr Syczuk z kompanii reprezentacyjnej wojska polskiego czytał apel poległych, odkrywały się przed zgromadzonymi anonimowe dotąd sylwetki pomordowanych.  Rozstrzelane w lesie i złożone w grobach na cmentarzu w Łazach ciała, stały się konkretnymi osobami, matkami, ojcami elitą intelektualną oraz oddanym ludem pracującym w trudzie dnia codziennego. 

    Teraz, gdy mijają kolejne lata, gdy z nieba płyną łzy rozpaczy, a stalowe chmury gładzą czubki drzew lub słońce ogrzewa ten nasączony polską krwią magdaleński mech, przybywamy bez względu na wszystko by wraz z rodzinami pomordowanych powiedzieć: pamiętamy i nigdy nie zapomnimy.

     Dbając by w sercach kolejnych pokoleń pamięć o tych strasznych wydarzeniach pozostała żywą przestrogą, Samorząd gminy Lesznowola, nauczyciele i pedagodzy angażują najmłodszych w organizację obchodów rocznicowych. W myśl antycznej prawdy „nie wszystek umrę” staramy się by nawet najmłodsi mieszkańcy tych terenów dowiedzieli się co 74 lata temu wydarzyło się nieopodal ich domów.  Chcemy by pamięć ta sprawiła, że będą świadomymi historii patriotami i mądrymi obywatelami pięknej Polski, którą będą kochać i mądrze budować. Dlatego też w tym roku młodzież ze szkoły w Mysiadle  przygotowała i poprowadziła część oficjalną natomiast po mszy, nim głos zabrali goście wzruszeni uroczystością, wystąpili uczniowie szkół Lesznowolskich.
 

Joanna Zielińska
GOK Lesznowola

 

Plan obchodów:
godz. 12.00 - Odjazd autokaru sprzed Muzeum w Warszawie.
godz. 13.00 - Modlitwa na cmentarzu w Lazach.
godz. 13.30 - Przewóz Gości na Miejsce Straceń w Magdalence ul. Jarzębinowa. 
godz. 14.00 - Rozpoczęcie uroczystości i złożenie kwiatów pod pomnikiem. Msza Św. Polowa. Program artystyczny. Przemówienia. Odprowadzenie sztandarów.
godz. 16.30 - Zakończenie uroczystości. Poczęstunek w CIS w Magdalence, ul.  Lipowa 28.

   Corocznie czcimy pamięć więźniów Pawiaka, którzy zostali wywiezieni na śmierć bestialsko rozstrzelani na wzgórzach Magdalenki w dniu 28 maja 1942 roku. W miejscu kaźni stoi pomnik upamiętniający ich cześć. Tam też corocznie odbywają się uroczystości, w których udział biorą władze, wojsko, harcerze, strażacy oraz kombatanci.

 

Wspomnienia z przebiegu uroczystości w latach ubiegłych w Archiwum tutaj..